Med dragbeslag i mässing, tre lådor. Längd ca 85 cm, djup ca 53 cm, höjd exklusive uppsats ca 90 cm (inklusive ca 81cm). Nyckel finns.
Uppsats är tillverkad och ditmonterad senare(under 1900-tal). Slitage, repor, torrsprickor. Ostadig. En bit av byråns nedre list är lös, men medföljer.