KRÄFTSKÅL, flintgods, Rörstrand, tidigt 1900-tal.

Vit och röd glasyr, rund på tre fötter av kräftor. Diameter 21 cm.

Bruksslitage, mindre sprickor vid kant, tillverkningsdefekter.

Utropspris
1 500 SEK