LARS HILLERSBERG, bok, med färglitografi, sign o numr 15/200, "Bilder från det nyss förflutna kriget", mars 1991. Boken sign o numr 43/200.
Litografin med texten: "Den politiska porrstjärnan Cicciolina vill fara till Saddam hussein för att få ut den italienska gisslan. Vad har sverige att komma med? Birgitta Dahl, Anna-Greta Leijon, Per Gahrton...". Bladstorl 29,5 x 42.
Slitage, någon enstaka fläck, ryggbindningen lös i limmningen, ej genomgången.