LJUSKRONA, Louis XV-stil, 1800-talets andra hälft. Höjd 90 cm.

Förgylld gulmetall. Femton svängda ljusarmar.

Sedvanligt ytslitage, renoverad och kompletterad. Senare ytbehandling, en del bristningar samt böjda ljusarmar. Borrade hål.

Utropspris
8 000 SEK