FICKUR, oxiderad metall, tidigt 1900-tal.

Med olika funktioner för bl a månader och veckodagar. Urtavla med svarta siffror. Diameter 71 mm. Med klockkedja av doublé med miniatyrkompass och medaljong.

Ej funktionstestad. Bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK