VÄVNADER, 2 st, siden, signerad KA Almgren, daterad 1897.
Med motiv från Allmänna konst- och industriutställningen i Stockholm 1897. Föreställande Nordiska museets tillbyggnad respektive industrihallen. Bildstorlek på respektive tavla är ca 21 x 19.
Ej examinerade ur ram. Smärre fläckar.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.