KARMSTOLAR, 2 st, "Solfjädern", Sonna Rosén, formgiven 1948.
Bok. Gemla Möbler AB. Ljus skinnsits.
Fläckar. Repor. Slagmärken.
Sonna Rosén, svensk inredningsarkitekt utbildad på Konstfack. Hon är främst känd för att ha ritat den uppdaterade versionen av pinnstolen, kallad "Solfjädern" år 1948. Rosén arbetade även med textil formgivning för bland annat Strömma.