SPEGEL, gustaviansk stil, Johan Anton Edenholm, 1900-talets första hälft.

Bronserad. Rak form. Dekor av bland annat palmettbård, fleuroner samt pärlstav. Krön med infällt kopparstick av J. v. d. Aveelen 1703 över Arboga, ur Suecia antiqua et hodierna. 96 x 56.

Slitage. Kopparstiock smärre gulnat och fläckat.

Utropspris
1 500 SEK