Fanerat med valnöt. Överdel med vitrin. Genombrutet krön. Beslag av mässing. Mittendel med hylla. Löstagbart krön 24 cm). Längd 137. Bredd 58. Höjd 255 cm. Nyckel finns.
Repor. Smärre slagmärken.