Mahognyfanér. Avlång spegel med bågformat krön, infälld gouache med antikiserande kvinnogestalt, kvicksilverglas mellan kolonnetter med korintiska mässingskapitäl. B 61, h 171. Väggkonsolbord på två konsoler, rundade hörn, intarsialinjer, mässingsfleuroner. L 71, b 38, h 51.
Slitage, sprickor, smärre fanérskador och lagningar, en list något lös på spegeln, möjligen utbytt spegelglas. Spegel och konsolbord hör möjligen ursprungligen ej ihop.