12 matgafflar, 12 matknivar med rostfria blad, l 21-25,5. 12 matskedar modell "Haga" av nysilver medföljer liksom 2 uppläggningsbestick med ryska stämplar på silverskaft, rostfria blad, l 24-27. I ekschatull med oval plakett, monogram daterat 1877-1902. 52 x 38.
Slitage, samtliga delar med graverad initial, uppläggsningsbestickets kniv med lös fog mellan skaft och blad, schatullet med sprickor.