SMÖRASK, porfyr, empire, 1800-tal.

Blybergsporfyr. Lock med förgylld kotte. Förgylld silverkant stämplad 1881. Diameter 12,5, Höjd 11.

Locket lagat/med spricka. Förstärkt med silverkant. Slitage, kantnagg.

Utropspris
8 000 SEK