FÅTÖLJ, "modell 41", Bruno Mathsson, Karl Mathsson, 1944.

Bok. Klädd i flätad sadelgjord.

Slitage. Fläckar och skador på sadelgjorden. Spikar under armlänen. Hackmärken på armlän. Kudden saknas. Senare upphängning för kudden.

Utropspris
3 000 SEK