HÄNGEN, 2 st, samt HALSSMYCKE, silver och brons. 1900-talets senare hälft.
Kalevala Koru: "Satukaisten kääty", silver. Längd 63 cm.
Silverhänge: Suomen Kultaseppä, Åbo 1964. Längd 60 cm.
Bronshänge med tigeröga, Pentti Sarpaneva. Längd 62 cm.
Bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.