TÉKANNA samt SOCKERSKÅL, silver bl.a. 1800-tal. Vikt ca 1308g.

Sockerskål, höjd 23,5 cm, sannolikt Christian Hammer, Stockholm, 1857, med tidigare lock, 1851. Tekanna, stämplad "H.Gr.", höjd 15,5 cm.

Slitage. Anlupna. Buckla. Bär gravyr undertill.

Utropspris
5 000 SEK