Mahognyfaner. 9 stolar klädda i ljust skinn, formgivna av Karl Erik Ekselius, JOC. 3 rektangulära bord, längd ca 73, bredd 48, höjd 71 cm. Två halvmåneformade bord, längd 162, bredd 81, höjd 71 cm. Etikettmärkta, Börge Mogensen, Frederica Stolefabrik, Made in Denmark. Ihopfällbara bord, avtagbara skivor.
Blekt. Slitage. Repor. Stolar med intorkad stoppning, vissa stolar lösa i fogarna. En stol knäckt, ett underrede till rektangulärt bord med avbruten sarg.