MATSKEDAR, 5 st, silver, olika modeller, 1700-/1800-tal. Vikt ca 246 g.

Jakob Lampa, Stockholm 1784. Carl Kåhre, Halmstad 1786. Gabriel Thulin, Halmstad 1835. Lars Biugg, Jönköping 1809. Peter Johan Zetterling, Linköping 1795. Längd ca 21 cm.

Smärre bruksslitage.

Utropspris
2 000 SEK