BORDSSPEGEL, mahogny, empire, möjligen Ryssland, 1800-talets första kvartal.
Mahognyfanerad. Krön med dekor av lagerkrans. Spegeln flankerad med halvkolonner samt rosetter. Fasettslipat glas. Låda med fackinredning. Längd 75 cm, höjd 86 cm, djup 28 cm. Nyckel finns.
Fanerskador, bruksslitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.