Allmoge
364829

HÄNGSKÅP, allmoge, sannolikt 1700-tal.

Målad dekor. Rak form, utskjutande krön. Blåmålat med dekor av kyrka samt text. Höjd 38,5 cm. Nyckel finns.

Renoverat. Kompletterat. Slitage. Senare bemålat.

Utropspris
3 000 SEK