RESESCHATULL, 1800-talets första hälft.

Mahognyfanerat schatull. Inredning med fack, i locket spegel. Glasbehållare med silverpropp, bläckhorn, sanströare m m. Gaffel, sked och kniv, danskt silver, ej tillhörande, medföljer. Längd 40, bredd 26, höjd 19.

Slitage, inredningen med hårt slitage och skador. Nyckel saknas.

Utropspris
2 000 SEK