Mahognyfanerat schatull. Inredning med fack, i locket spegel. Glasbehållare med silverpropp, bläckhorn, sanströare m m. Gaffel, sked och kniv, danskt silver, ej tillhörande, medföljer. Längd 40, bredd 26, höjd 19.
Slitage, inredningen med hårt slitage och skador. Nyckel saknas.