Monogram canvas med bruna läderdetaljer. Knäppes med läderremmar och dragkedja. Fodrad med beige bomull, inredning i form av två fack samt remmar. 68 x 21 x 46.
Skador, bla fäste vid dragkedja. Senare lagning av hörn (senare påsatta läderlappar i två hörn). Kraftigt slitage. Foder med fläckar.