SKRIN, delvis silver, W.A Bohlin Stockholm 1921.

Rektangulär form på utskjutande sockel, upphöjt lock med sigill i lagerkrans. Längd 20, bredd 14.

Slitage samt ytsmuts.

Proveniens

Gåva till Albin Kristoferson från Emanuel Nobel efter 25 års tjänst i Naftabolaget. Bär plakett med signatur från olika direktörer inom Naftabolaget.

Utropspris
2 500 SEK