FIGURER, 2 ST, porslin, den större monogram sign IK i kyrilliska, Sovjet, Ryssland, 1920/30-tal.

Kvinnofigurer, en med traditionell dräkt, ristad signerad IK i kyrilliska. Höjd 26 respektive 21 cm. Båda märkta i underglasyrgrönt hammare och skära.

Mindre slitage. Smärre nagg.

Utropspris
4 000 SEK