TAKLAMPA, skuret trä, Italien, 1900-talets mitt. Höjd 35 cm.

Grönmålad och bronserad. Spjälade sidor. Dekor av bladverk. Lösa ljusarmar med porslinsblommor och ljuspipor. Korgens bredd ca 40 cm.

Bruksslitage. Repor. Slagmärken. Ej funktionstestad. Porslin med nagg och skador.

Utropspris
4 000 SEK