Rökfärgad glasmassa. Signerad Of. G. 70 23? H 18.
Slitage, smärre nagg på fotring och mynning.
Jämför modeller avbildade i "Kärlek till glas, Agnes Hellners samling av Orreforsglas", Raster förlag, 1998. Sid 316-319.