VAS, glas, Simon Gate, Orrefors, otydligt signerad, sent 1920-tal.

Rökfärgad glasmassa. Signerad Of. G. 70 23? H 18.

Slitage, smärre nagg på fotring och mynning.

Jämför modeller avbildade i "Kärlek till glas, Agnes Hellners samling av Orreforsglas", Raster förlag, 1998. Sid 316-319.

Utropspris
4 000 SEK