Fanerat med mahogny. Rektangulär, lös skiva, schackbräde undertill. Ljusbrickor på kortsidor. Dekor av triangelformade droppornament på ben. L 87,5, B 52,5, H 71,5.
Slitage. Rester efter borttagen filtmatta för othello-spel invändigt. Något skeva ben.