Bronserad och förgylld. Skuren dekor, krön i form av rådjur flankerat av jägare och hund. Underdel i form av lagerblad. Urtavla i cremefärgad plåt med arabiska siffror. Pendel medföljer. Höjd 77. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Mindre färgbortfall. Mindre sprickor.