Soffa med klädd rygg och sits. Svängda ben. Skuren dekor. L 177.
Stolar med rygg i rotting, klädd sits. Svängda ben.
Bruksslitage. Ostabila. Stoppningen dålig, klädseln med märkbara fläckar. Soffan med bristning på bakbenet, ryggstödet med skador. Lösa delar. Sprickor, stötmärken. Senare ytbehandling.