SPEGEL, empire, Johan Martin Berg (1772-1852), Göteborgs Hallstämpel, sekelskiftet 1800.
Brännmärkt MB. Förgylld och bronserad. Dekor av lyra och bladverk. Sidopilastrar med akantusblad. 130 x 63 cm.
Färgbortfall. Smärre sprickor och skador. Slitage.