Mahognyfaner med inlagda intarsiaränder och romb, fällbar skiva med rundade hörn, infälld läderklädsel i grönt, fyra svarvade kapellerade ben. L. 89, B. 41-84, H. 73. .
Slitage, repor, fläckar, smärre sprickor och fanerskador. Renoverad med bl a senare läderklädsel.