BIRGER EKMAN, 6 st, teckningar, sign.
"Möte i gathörn", "En liten bit om våren, "Antikhandlaren", "det var dans bort i vägen" samt figurscener. Bladstrl 42x25, 42x27, 41x26, 22x28, 42x2941x26.
Guulnade, sedvanligt slitage, två med revor, smärre hål, ej examinerade ur plastmapp.
Auktionenstemat innehåller såväl högkvalitativa föremål från Mjölby intarsia som originalskisser av Birger Ekman. Höjdpunkter är förutom en av Ekmans takplafonder, bordslampan Persephone, som säljs ihop med konstnärens egen originalskiss.