Vitglaserade. Oval form med dekor av antikiserande figurscener och girlander. Lock med dekor av sfinx. En rakstämplad Rörstrand samt numrerad 28, en omärkt men numrerad 5. L 30, H 23.
En terrin samt bägge lock med omfattande lagningar. Krackelyr. missfärgning.