BÖCKER, 3+1 vol, bla "Försök ti et Biographiskt Lexicon öfver Namnkunnige och lärde Svenske Män" av Georg Gezelius, Sthlm, Uppsala o Åbo 1778-87.

"Den nu för tiden florerande widtberömde Kongl. Residence-Staden Stockholm....förteckning på alla ...höga embetsmän..." av AJ. von Henel, Stockholm 1728. Halv- och helfranska skinnband.

Slitage, smärre skador på bokbanden, ej genomgångna.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
1 500 SEK