TAKLAMPA, jugend, tillskriven Alice Nordin, Böhlmarks lampfabrik, 1910/20-tal. H ca84.

Gjuten patinerad mässing. Dekor av tre örnar. Tre ljuspunkter lamphållarna i näbben. Elektrifierad. Diam 75.

Samtliga glaskupor saknas. Ej funktionstestad. Slitage. Repor.

Böhlmarks katalog 1872-1937, Pl. 36, Nr. 2. Katalogförd 1913-1928.

Utropspris
4 000 SEK