VASER, 3 st, keramik, Ewald Dahlskog, Bobergs Fajansfabrik, Gävle, 1930-40-tal.
Brun glasyr. Godronnerad dekor. 2 st märkta D9/00-911, en D117-911.
Bruksslitage. Krackeleringar.