Furu och fanérad i mahogny, valnöt samt valnötsrot. Fyra lådor flankerade av kolonner, skuren samt svarvad dekor, beslag och ljusarmar i gulmetall. Uppsats med spegel, två skåpsdörrar samt två lådor. L 106, b 51, h 223.
Bruksslitage, fanérskador, fläckar, renoverad samt kompletterad.