SKÅP, barock, Holland, 1700/1800-tal.

Faner i olika träslag, rik intarsia i form av stiliserade blomsterrankor, -urnor, fåglar. Tvådelat, överdel med dörrpar, innaförliggande hyllinredning samt tre lådor, underrede med låda i sarg, kopplade ben. L 118 b 45 h 194. Nyckel finns.

Skador, sprickor. Fanerskador o lagningar. Lagningar. Senare lås. Senare beslag. Kompletterad dekor på 1800-talet. En lådknopp medföljer löst. Beslag lösa. Nyckel passar möjligen endast till låda.

Utropspris
20 000 SEK