GATUBELYSNING, 1800-talets slut.

För vägghängning. Gjutjärn samt lamphus i plåt. För elektricitet. Bär Värmlands Landskapsvapen. L 167 (armen).

Saknar fäste för lamphus, senare elektrifierad, senare lackerad, rostangrepp. Löst dekorelement. Ej funktionstestad.

Proveniens

Filipstads järnvägsstation.

Utropspris
3 000 SEK