BOK, 2 vol i en, "Recherches sur les Costumes et sur les Théatres de toutes les Nations.." av Jean Charles Charnois de le Vacher, Paris 1790.

Rikt illustrerad av kolorerade laveringar. Samtida helfranskt skinnband med upphöjda bind och präglad och förgylld dekor.

Slitage, smärre skador och sprickor på bandet, ej genomgången.

Proveniens

Arne Nilssons samling, Sandviken.

Utropspris
5 000 SEK