Bronserad, fragment av förgyllning, krönande räfflad medaljong med bandrosett och lagerfestoner, avslutande lagerkrans med festoner, senare fasettslipat glas. Brännstämplad med Stockholms hallstämpel 1778. H 130.
Renoverad. Senare bronserad. Färgbortfall. Slitage. Lagningar och sprickor i krön. Senare glas, repor.