5 olikformade askkoppar/fat. 2 olikformade skedar. Tespindel, förgylld invändigt, med träskaft och avslutande benknopp. Bordsdekoration med konstgjorda pärlor. L 7-18.
Slitage. Bucklor. Repor. Skador. Lagat handtag till tespindel samt lagad bordsdekoration. Trähandtag och konstgjorda pärlor inkluderade i vikt.