Nystilar

Nystilar

MÖBELGRUPP, 8 delar, nyrenässans, sent 1800-tal.

Karmstolar ett par med stoppad rygg och sist samt delvis stoppad armlän. 4 stolar med stoppad ryggbricka samt sist. Svarvad och skuren dekor. Bord i oktagonal form med svarvade kopplade ben, mitt urna samt mindre bord med sexkantatbordskiva, kopplade ben. Bord; Diam 90, H 76 resp l 57, B 50, H 72.

Slitage. Märken. Fanerresning.

Enligt uppgift från en Herrgård i Jämtland.

Utropspris
3 000 SEK