Lucas van Leyden

(Flandern, 1494-1533)
Lucas van Leyden
(Flandern, 1494-1533)

LUCAS VAN LEYDEN, kopparstick, "The conversation of Saint Paul", 1509.

Figural scen. I etat av III före M Petris adress, vattenmärke gothic P (jmf Briquet 8535, daterat 1507 och 8536, dat 1519) 29x41.

Skador, revor, lagningar, retuscher, vertikalt mittveck som brukligt.

Hollstein 107.

Utropspris
20 000 SEK