SOCKERSKRIN SAMT BÄGARE, silver, bl.a. GAB, Stockholm, 1945. Vikt 351g.

Sockerskrin, sterlingsilver 925. Bukigform på fyra tassar. Godronnerad dekor på locket. Lockknopp i from av en blomma. Importstämpel. L 12, B 10, H 10.
Bägare med dekor. GAB, Stockholm, 1945, H 10.

Bruksslitage. Smärre märken och repor.

Utropspris
1 500 SEK