Valnöt. Byrå med fyra lådvarv samt skrivskiva. Uppsats med spegel, små skåp och lådor. L 110, b 55, h 235.
Bruksslitage, skador, lösa beslag, dekorelement saknas delvis. Nyckel saknas.