AMPEL, Jugend, 1910/20-tal. H ca 120.

Vitmetall med glasbitar.

Visst slitage och repor. Rostangrepp. Ej funktionstestad. Saknar fyra kedjor för upphängning.

Proveniens

Inköpta av nuvarande ägares far på auktion på Villa Pauli, Djursholm, 18-19 juni 1942.

Utropspris
2 000 SEK