SERVIS, porslin, 28 delar, Oscar Schlegelmilch, 1900-talets första hälft.

delvis förgylld polykrom dekor föreställande figurscener. Tekanna, 6 tekoppar med fat, kaffekanna, moccakanna, fem moccakoppar med fat, sex assietter, gräddkanna, mjölkkanna, två sockerskålar med lock i olika storlek, kakfat, ask med lock, bonboniere samt askfat. Ett moccafat medföljer.

Bruksslitage. Tekoppar med nagg.

Utropspris
1 500 SEK