VÄLLINGKLOCKA, daterad 1641.

VÄLLINGKLOCKA, daterad 1641.

Järn. Bär inskription "GLORIA IN EXCELSIS DEO" (Ära vare Gud i höjden).
H 30.

Bruksslitage. Kläpp med rostangrepp.

Proveniens

Enligt uppgift Östra Älvsala gård.

Utropspris
6 000 SEK