Ek, svärtade detaljer, underdel med dörrpar, innanförliggande hyllinredning, två lådor, överdel med två dörrar, innanförliggande hyllinredning, svärtade kulfötter. L ca184 b 78 h 217. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Sprickor. Enstaka avslag. Mindre skador på dekordelar, dekordel saknas på övre höger hörn. Stängfunktion på en dörr fungerar ej.