Vitlackerad mahogny med rottingflätning och lösa sitsar klädda i blekrosa tyg. Plakettmärkta UD.
Slitage. Repor. Märken. Senare lackering. Färgbortfall. En sits med lös del under. Karmarna något lösa.
Svenska generalkonsulatet i Hongkong.
Formgivna 1947.